Müjdeler olsun doğum yaptım, buyurun Lohusa Şerbetim..

Lohusa Şerbeti Lohusa şerbeti modası asla geçmeyecek klasikler arasında kendine yer edinmiş. Geleneksel olarak lohusa şerbetinin görevi dokuz aylık hamilelik macerasının bitimini ve doğumu müjdelemek olsa da benim için lohusa kafasını dağıtmak ve rahatlatmak olduğunu söyleyebilirim. Lohusalık kısaca, hamilelikte düşündüğün bebeğim doğunca şunu yaparım, bunu yapmam dediğin ama hiçbirini uygulayamadığın bir dönem. Büyükler kırk gün sürdüğünü söylese de lohusa kafası beyninizin içinde kendisine çok daha uzun süre yer ayırmış oluyor. Doğum sonrası lohusanın evinden eksik edilmeyen lohusa şerbetinin emziren anneler için sütü arttırdığının inanılışının yanında tadının harika oluşu zaten kendisinin içilmesine bahane aranmamasını sağlıyor. Lohusa şerbetimi kaynatan ve harika tadı benimle buluşturan canım anneme (kayınvalideme) de teşekkür ederim. Lohusa şerbetini farklı malzemelerle farklı şekillerde hazırlayabilirsiniz ve doğum ertesi misafirlerinize, komşularınıza, akrabalarınıza kışın soğuklarda içlerini ısıtsın diye sıcak, yazın ise sıcak havanın hararetini alsın diye soğuk ikram edebilirsiniz. Lohusa şerbetlerinizin, lohusa kafanızı dağıtması dileğiyle… Continue reading →

Mutlu Mutfakların Sırları

Paylaşmak güzeldir. Hele mutfaktaki pratik bilgileri paylaşmak daha güzeldir. Bugün yeni bir tarif yerine mutfakta işlerimizi kolaylaştıracak bilgilere yer ayırmak istedim. Bilinmeyen ama bilinebilirse kesinlikle kullanılacak olan pratik mutfak bilgileri benim çok ilgimi çekiyor. Aralarında sizin de bildikleriniz olacağından eminim ama “Bak bunu bilmiyordum işte” diyeceğiniz de çıkabilir.  Mutlu mutfaklar için aşağıdaki bilgiler yardımcı olmayı bekliyor.

“Patateslerim kısa sürede filizleniyor”           

Patateslerinizin filizlenmesini önlemek istiyorsanız yanına bir adet elma koyun daha uzun süre dayanacaktır.

“Bu sarımsaklar hep bıçağa yapışıyor”

Sarımsak doğrarken hep bıçağa yapışır, kesme tahtanıza biraz tuz koyarsanız bu yapışmadan kurtulabilirsiniz.

Ceviz “Cevizleri bir türlü düzgün kıramadım”

Ceviz kırmadan önce bir gece tuzlu suyun içerisinde bekletin. Kabuklarının daha kolay açıldığını ve içlerinin dağılmadığını siz de fark edeceksiniz.

“Bulaşıklarım parlamıyor”

Bulaşık Makinenize çalıştırmadan önce, kullandığınız limonların kabuklarını çöpe atmak yerine bulaşık makinenize yerleştirirseniz yıkamadaki farkı siz de göreceksiniz.

“Yemek kitabım üstü sofra gibi oldu”

Daha dikkatli de olabilirsiniz tabi ki ama yemek kitabınızı şeffaf bir poşete geçirirseniz kendisini kirletmemiş olursunuz.

“Dolaptaki Un böceklenmiş”

Böceklenme en istenmeyen durum olsa gerek, un kavanozunuza defne yaprağı koymalısınız.

Yumurta Kafalar “Of! Yumurtalar yine çatladı”

Yumurtaları haşlarken  “Of yine çatladı” dememek için kaynatma suyuna bir çorba kaşığı sirke ekleyebilirsiniz.

“Pilavım tane tane ve bembeyaz oldu”

Bu cümleyi siz de söylemek istiyorsanız, pilav yaparken 2 – 3 damla limon damlatın.

“Karnabahar beyaz kalsın ve kokmasın”

Karnabaharlarınızı haşlarken suyuna süt eklemek hiç aklınıza gelmedi değil mi?

“Çaydanlığım karardı ve kireç tortusu var ama kimyasal kullanmak istemiyorum”

Çaydanlığınızda sirkeli su kaynatın veya içine bir dilim limon atıp kaynatın. 15 dakika sonra kireçten ve kararmadan eser kalmaz ve pırıl pırıl çaydanlığınıza kavuşursunuz.

“İki sefer tuz attım şimdi ne yapacağım?”

Tuzlu yemek zararlıdır ve farkında olmadan iki sefer atılan tuzu geri almanın yolu yoktur. Yemeğinize birkaç parça çiğ patates atarsanız fazla tuzu çekecektir.

“Bu kadar mı?” demeyin pratik bilgiler bitmez devamı gelecek…

Copyright © 2017 www.ladyskitchen.com. All Rights Reserved.  WP Plugin